Domowe sposoby na wybielanie zębów

piękny uśmiechZapewne wielu z nas zadawało sobie nieraz pytanie: czy wybielanie zębów zawsze musi wiązać się z drogimi i specjalistycznymi zabiegami? Otóż okazuje się, że nie. W dzisiejszych czasach sposobów na poprawę zabarwienia naszego uzębienia jest wiele, istnieją nawet takie, które nie wiążą się ze stosowaniem specjalnych preparatów i drogich past, a jedynie produktów pochodzenia naturalnego.

Soda oczyszczona, sól i węgiel

Wybielające właściwości sody oczyszczonej znane są już od bardzo dawna. Również i obecnie metody z jej wykorzystaniem są najbardziej powszechne spośród tych, które można zaliczyć do sposobów domowych. Niewielką ilość sody spożywczej należy „doprawić” szczyptą soli kuchennej i następnie taką mieszanką delikatnie wyszczotkować zęby. Spotkać się można także z metodami mówiącymi o myciu zębów samą sodą lub samą solą kuchenną albo ich roztworami. Warto zwrócić uwagę, że z wykorzystaniem sody można sporządzać wiele różnych domowych preparatów do szczotkowania i wybielania zębów. Dodaje się ją np. do roztartej masy owocowej lub posypuje pastę do zębów. Innym naturalnym produktem o długiej historii, stosowanym do czyszczenia zębów jest węgiel, a ściślej sproszkowane tabletki węglowe z dodatkiem wody.

Owoce

uśmiechStosowanie różnego rodzaju owoców również może wspomagać wybielanie zębów. Dużo mówi się zwłaszcza o cytrynie, której sok ma posiadać właściwości wybielające. Zaleca się zatem płukanie jamy ustnej lub szczotkowanie zębów sokiem pozyskiwanym bezpośrednio z tego owocu. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku pomarańczy, gdzie nie wykorzystuje się już soku, ale skórkę. Aby uzyskać właściwy efekt należy regularnie nacierać zęby wewnętrzną stroną skórki. Jeszcze inaczej wykorzystuje się truskawki, które w rozgniecionej na papkę formie należy wsmarować w zęby i pozostawić na nich na kilka minut.

Kontrowersje

Niewątpliwą zaletą domowych sposobów na wybielanie zębów jest ich naturalność. Nie narażamy naszych zębów na kontakt z syntetycznymi preparatami. Dla wielu decydujący może okazać się również niewielki koszt. Pewnym problemem pozostają natomiast kontrowersje, które narosły wokół wymienionych powyżej metod. Nie chodzi już nawet o ich formę, bo jakkolwiek tego typu sposoby w dobie postępu technicznego jaki znamionuje XXI wiek mogą wydać mało profesjonalne, a wręcz dziwne. Ważniejszą kwestią pozostaje natomiast potencjalna szkodliwość tych metod, objawiająca się głownie w ścieraniu bądź innym uszkodzeniu szkliwa przy regularnym stosowaniu. Warto zatem zastanowić się chwilę nim wypróbujemy sodę oczyszczoną, sok z cytryny bądź skórkę z pomarańczy na własnej skórze… a w zasadzie zębach.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie będzie wyświetlany.Wymagane pola są oznaczone *

*