przyczyny_wypadania_wlosow (1)

Przyczyny wypadania włosów

Kondycja naszych włosów może wiele powiedzieć o stanie organizmu. Wypadanie włosów lub ich osłabienie świadczy o chorobie, która wcale nie musi dotyczyć skóry głowy. Problemy z reguły siedzą głębiej.

Na głowie znajduje się ok. 100 tys. włosów. Każdego dnia tracimy ich blisko 100. To zupełnie normalne zjawisko, które nie powinno nas niepokoić. Alarmujące natomiast są wszelkie odstępstwa w ilości oraz częstotliwości traty włosów. Łysienie czy pogorszenie wyglądu włosów na skórze głowy może świadczyć o zaburzeniach wewnątrz organizmu.

Zaburzenia hormonalne

przyczyny_wypadania_wlosow (3)Najczęstszą przyczyną problemów z wypadającymi włosami są zaburzanie hormonalne. Łysienie, które ma podłoże w zaburzonej gospodarce hormonalnej dotyczy mężczyzn po 40 roku życia, kobiet w okresie menopauzy, stosujących antykoncepcję hormonalną, cierpiących na zaburzenia w obrębie układu endokrynologicznego czy będących po porodzie. Wszelkie zachwiania równowagi w obszarach gospodarki hormonalnej osłabiają meszki włosowe oraz skracają fazę wzrostu włosa. Co skutkuje zmniejszeniem ich ilości na głowie. Wszelkie odstępstwa w funkcjonowaniu tarczycy, czyli jej niedoczynność lub nadczynność mogą wpływać na wygląd włosów. Jeśli tarczyca wydziała za mało hormonów, włosy stają się cienkie i matowe oraz dochodzi do ich przerzedzenia. W przypadku nadczynności, gdy wszystkie procesy metaboliczne są przyśpieszone, również włosy mają krótszy cykl życia i szybciej wypadają. Może powodować to łysienie uogólnione (jest równomiernie i dotyczy całej skóry głowy) oraz plackowate (włosy wypadają kępkami, w tych miejscach powstają łyse pola). Jeśli spotkają nas powyższe objawy warto udać się na konsultację do lekarza specjalisty, który zleci odpowiednie badania. Jeśli endokrynolog stwierdź któreś z powyższych chorób, bądź chorobę Hashimoto lub chorobę Graves-Basedova wdroży odpowiednie leczenie, poprawiające także kondycję włosów.

Niedobory witamin i składników odżywczych

przyczyny_wypadania_wlosow (2)Niedobór pełnowartościowego białka, a zwłaszcza niezbędnych aminokwasów: metioniny, cysteiny oraz tryptofanu może zaburzać wzrost włosów. Dodatkowo, jeśli nasza dieta jest uboga w produkty dostarczające cynk, magnez, żelazo wapń czy miedź kondycja skóry głowy i owłosienia jest znacznie gorsza. Problemy takie najczęściej dotyczą osób, które stosują wyniszczające kuracje odchudzające (np. diety poniżej 1000 kcal/d, monotonne plany żywieniowe– białkowe lub niskoęglowodanowe), wegan (niespożywających mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego) lub osoby chore i z alergiami pokarmowymi (które zmuszają do wyłączenia niektórych grup produktów spożywczych z diety). Bilansowanie diety jest niezwykle istotne w walczeniu z wydaniem włosów. Jeśli nasz dieta z jakiejś przyczyny jest niedoborowa, warto skonsultować się z dietetykiem. Pomoże on ustalić właściwy plan żywieniowy i znaleźć alternatywne źródła cennych substancji w pokarmach, które lubimy i możemy spożywać na co dzień.

Stres i niewłaściwy tryb życia

Nadużywanie alkoholu, kawy czy palecie papierosów osłabia włosy, zwiększa niedobory pokarmowe oraz pogarsza samopoczucie. Przewlekły stres zwiększa wydzielanie prolaktyny, hormonu, którego nadmiar znacznie przyśpiesza wypadanie włosów. Jeśli stres towarzyszy nam w pracy czy na uczelni warto zadbać o właściwe spędzanie wolnego czasu. Z dala od stresujących czynników. Idealny jest sport, który poprawia samopoczucie, gdyż zmaga produkcję endorfin, hormonów szczęścia.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie będzie wyświetlany.Wymagane pola są oznaczone *

*