Spadek libido – poważny problem

para w łóżkuW zabieganym świecie nie tylko starsi mężczyźni miewają kłopoty z osiągnięciem erekcji czy też mają mniejszą ochotę na seks. Problem, jaki wcześniej kojarzył się przede wszystkim z wiekiem, dziś staje się przykrą codziennością wielu facetów oraz ich partnerek. Jakie więc czynniki mają największy wpływ, że mężczyzna nie ma ochoty na seks lub też ma problemy ze wzwodem? Że erekcja jest niemożliwa do osiągnięcia?

Erekcja a psychika

Mimo że w świadomości wielu ludzi, zwłaszcza młodych kobiet, mężczyźni jawią się jako osoby o silnej psychice, to okazuje się, iż rzeczywistość wygląda inaczej. Maska twardziela jakże często bywa tylko maską, zaś wrażliwe wnętrze pełne jest sprzeczności. Dlatego też coraz więcej mężczyzn w świecie nieustannej rywalizacji miewa poważne kłopoty natury psychicznej. Kłopoty te mają negatywny wpływ na aktywność fizyczną oraz na seksualność. Spadek libido lub całkowity brak zainteresowania cielesnością coraz częściej związany jest z depresją. Kolejną z przyczyn natury psychologicznej wpływającą negatywnie na męski popęd są problemy w związku. Sypianie z wrogiem bardziej kojarzy się z tytułem filmu czy książki niż z rzeczywistością. Trzecią z najważniejszych przyczyn mających podłoże w psychice są negatywne doświadczenia seksualne, w tym także molestowanie czy też kompleksy związane z nieakceptacją własnego ciała, a zwłaszcza przyrodzenia. W każdym z przypadków pomocna może być rozmowa — z partnerem czy też z terapeutą podczas sesji indywidualnych lub dla par.

Choroby, leki i używki

Cukrzyca, anemia, zaburzenia hormonalne czy choroby układu krążenia to kolejne przyczyny wpływające na zmniejszone libido lub jego zanik. Spadek możliwości seksualnych związany jest także z wpływem środowiskowym. Praca z chemikaliami czy też używki to kolejni wrogowie satysfakcjonującego życia seksualnego. Oczywiście kieliszek czerwonego wina może zwiększyć ochotę na seks, ale regularne picie piwa z pewnością sprawi, że erekcja będzie trudniejsza do osiągnięcia. Palenie tytoniu, mimo że na starszych amerykańskich filmach papieros „po” bywał mocno eksponowanym motywem, wpływa negatywnie na układ krążenia. Zwężone żyły pompują mniej krwi także do penisa.  Podobnie działa wiele leków i narkotyki.

Mniejsza atrakcyjność

Związki z dłuższym stażem często narzekają nie tylko na jakość, ale także częstotliwość pożycia. O ile naturalne wydaje się to, iż z wiekiem spada zainteresowanie osobą dobrze nam znaną, to może się zdarzać, że śpimy z kimś, kto już dawno temu przesłał nas pociągać fizycznie. Zmarszczki, kilogramy, kolejne lata, niedbały ubiór czy też podstawowe braki w higienie to codzienność wielu małżeństw z dłuższym stażem. Codzienność, jaką trudno jest pokonać.

Diagnoza

Impotencja czy spadek zainteresowania seksem to poważne zaburzenia. Bez względu na ich przyczynę, trzeba rozmawiać i szukać pomocy. Czasem wystarczy rozmowa z partnerką, innym razem nieodzowna będzie pomoc specjalisty. Wcześniej trzeba przyznać się przed sobą, że problem z libido istnieje. Samodzielna diagnoza jest podstawą skutecznej terapii.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie będzie wyświetlany.Wymagane pola są oznaczone *

*