pryszcze

Trądzik u dorosłych

Trądzik u nastolatków jest powszechnym zjawiskiem związanym z burza hormonów. Z reguły wyrastamy z tych dolegliwości w momencie, gdy skończy się okres dojrzewania. Jednak niektórzy z nas borykają się z tym problemem po 30 nawet po 40 roku życia. Jakie mogą być przyczyny trądziku u osób dojrzałych?

Niestety, trądzik pojawiający się u osób dorosłych jest coraz powszechniejszym zjawiskiem. Zła dieta, stres, zanieczyszczenia żywności, wody i środowiska nie sprzyjają dbaniu o cerę.

Prawdopodobne przyczyny

kobieta z lusterkiemRzadko zdarza się, ze przyczyna trądziku u osób dojrzałych są zaburzanie hormonalne. Najczęściej za nieestetyczne zmiany skórne odpowiadają dwa czynniki: zła dieta i nadmierny stres. Stres to czynnik, nasilający produkcję łoju oraz sprzyjający wydzielaniu czynników prozapalnych. Te dwa negatywne zjawiska potęgują występowanie zmian na skórze i zaostrzają ich stan. Zła dieta, która nie sprzyja pielęgnacji cery to taka, która obfituje w przetworzoną żywność, produkty o wysokim indeksie glikemiczny oraz tłuste potrawy. Niewłaściwe zwyczaje żywieniowe przyczyniają się do zachwiania gospodarki hormonalnej, głównie dotyczy to insuliny, co powoduje wzrost widzialnia androgenów nasilających łojotok. Eliminacja szkodliwych produktów z jadłospisu może pomóc i przynieść poprawę stanu naszej cery. Poza stresem i niewłaściwą dietą do wystąpienia zmian na skórze mogą przyczyniać się również wszelkie nadwrażliwości czy alergie pokarmowe. Najczęściej manifestują się nieestetycznymi zmianami skórnymi, które nasilają problemy z cerą. Nadmierne używanie kosmetyków, wieloskładnikowych kremów czy innych preparatów do pielęgnacji skóry może także niekorzystnie na nią wpływać.

Leczenie trądziku

Największym problemem jest dobranie właściwej terapii. O ile u młodych osób leczenie hormonalne lub antybiotykoterapia przynoszą rezultaty, o tyle u dorosłych jest inaczej. Terapią z wyboru jest terapia skojarzona, uwzględniająca indywidualne potrzeby pacjenta. W ciężkich przypadkach zaleca się doustnie antybiotyki o silnym działaniu antybakteryjnym. Jednak przede wszystkim poleca się retinoidy, np. izotretinoinę, która pomaga normalizować różnicowanie komórek naskórka, a także zmniejsza gromadzenie się łoju w mieszkach włosowych. Ponieważ pochodne witaminy A (retinoidy) mogą mieć niekorzystne, teratogenne działanie na płód oraz długo stosowane mogą pogarszać elastyczność skóry terapię tę należy stosować wyłącznie pod okiem lekarza. Kurację doustnymi lekami uzupełnia się leczeniem miejscowym. Stosuje się preparaty smarowania zawierające w swoim składzie antybiotyki (erytromycynę bądź klindamycyne) oraz lub nadtlenek benzoilu czy retinoidy. Preparaty te pomagają ograniczać rozwój bakterii.

Pielęgnacja cery

mycie twarzyTo podstawowy element kuracji przeciwtrądzikowej. Najważniejszy jest dobór właściwego kosmetyku. Powinny mieć jak najprostszy skład, być pozbawione dodatków i aromatów. Ich zadaniem jest nawilżenie skóry i regeneracja podrażnionego naskórka.

Pożądane składniki preparatu do pielęgnacji cery trądzikowej to:

  • retinol (za sprzyja odnowie naskórka),
  • witaminy C i E (antyoksydanty zwalczające wolne rodniki i hamujące nadmierną produkcję cytokin prozapalnych),
  • nawilżające wyciągi z aloesu lub alg.

Do oczyszczania cery trądzikowej najlepsze są preparaty zawierające kwas salicylowy lub glikoglikolowy. Kwasy te zmiękczają komórki naskórka oraz ułatwiają usunięcie zaskórników. Zaleca się także oczyszczenie skóry peelingiem, odblokowującym zatkane pory i usuwającym zrogowaciały. Zabieg ten należy powtarzać co 2 dni.

Pamiętaj, aby do codziennego makijażu używać jedynie lekkich formuł, które nie zatkają porów i pozwolą skórze swobodnie oddychać. Szukaj preparatów, które oprócz efektów wizualnych zadbają także o nawilżenie i regenerację skóry.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie będzie wyświetlany.Wymagane pola są oznaczone *

*