Zalety i wady poszczególnych metod wybielania zębów

białe zębyNa kolor naszych zębów wpływa wiele czynników. Uwarunkowania genetyczne, dieta, nałogi, upływający czas a w końcu nieodpowiednia ochrona i pielęgnacja decydują o tym, że dla wielu z nas kolor własnego uzębienia nie jest satysfakcjonujący. Współczesna technologia dostarcza jednak kilka sposobów na wybielanie zębów, z których jak się okazuje jedne są mniej skuteczne a inne zwłaszcza te wymagające bezpośredniej interwencji stomatologa znacznie bardziej efektywne. Każda z metod posiada pewne wady i zalety.

Wybielające pasty

pasta do zębówStanowią chyba najbardziej popularną z metod. Podstawową zaletą jest niewysoki koszt oraz względne bezpieczeństwo w stosowaniu. Nie bez znaczenia jest również szeroka dostępność na rynku oraz możliwość stosowania w warunkach domowych. Pasta wybielająca usuwa przebarwienia oraz ściera zalegający na zębach osad, dzięki czemu zęby mogą uzyskać odcień jaśniejszy nawet o kilka tonów. W porównaniu z innymi metodami, stosowanie pasty odznacza się jednak niezbyt dużą efektywnością. Dodatkowo właściwości ścierające mogą przy dłuższym użytkowaniu doprowadzić do uszkodzenia i osłabienia szkliwa.

Preparaty chemiczne

Wybielanie zębów przy ich użyciu daje zazwyczaj względnie szybkie efekty, dlatego koszt w stosunku np. do past wybielających jest nieco wyższy. Preparaty mogą być stosowane w różnej formie, począwszy od żelów czy lakierów którymi „maluje” się zęby skończywszy na elastycznych paskach naklejanych na uzębienie na czas kilkunastu lub kilkudziesięciu minut. Preparatów chemicznych nie powinny stosować osoby o wrażliwych zębach. Ponadto istnieje również ryzyko podrażnienia dziąseł, zwłaszcza przy nieumiejętnym stosowaniu.

Z pomocą stomatologa

Najskuteczniejszymi metodami wybielania zębów z całą pewnością są te które będziemy realizować dzięki wizycie u stomatologa. Jedną z  takich metod jest metoda nakładkowa. Jej zaletą jest to, że może być stosowana samodzielnie w warunkach domowych, wymaga jednak przez to odpowiedniej dyscypliny aby przez kilkanaście dni regularnie i sumiennie aplikować specjalny preparat wybielający do nakładek i na uzębienie. Poważna wadą tej metody jest podobnie jak w przypadku stosowania innych preparatów chemicznych, to że nie jest zalecana dla ludzi z nadwrażliwością zębów. Znacznie bardziej efektywna jest metoda laserowa. To specjalistyczny zabieg wykonywana za pomocą tzw. lampy Beyonda. Doskonały efekt jaki uzyskuje się dzięki tej metodzie wiąże się jednak z wysokimi kosztami. Dodatkowo jak przy każdym zabiegu medycznym istnieje ryzyko pewnych komplikacji.

Jak widać wybielanie zębów nie jest niczym trudnym, możliwości dzięki którym uzyskamy satysfakcjonujące efekty nie brakuje, ale to tylko od nas zależy którą z metod zdecydujemy się wybrać. Zapoznanie się z zaletami i wadami każdej z nich pomoże nam określić najwłaściwszy i najbezpieczniejszy dla nas i naszego portfela sposób.

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie będzie wyświetlany.Wymagane pola są oznaczone *

*